Danielių auginimas aptvaruose įvardijamas kaip gana perspektyvus ir pelningas verslas.

Kovo 16 dieną Svėdasų seniūnijos Butėnų kaime iš ūkininko Petro Barono aptvarų Vilniaus medžiotojų klubas „Uosinta“į laisvę paleido 10 danielių.
Dviem danieliams prisegti GPS (globalios padėties nustatymo sistema) antkakliai, kad mokslininkai galėtų stebėti laisvėje esančių gyvūnų gyvenimą.

 Medžiotojų klubo „Uosinta“ prezidentas Mindaugas Jablonskis „Anykštai“ pasakojo, kad tai trečiasis projektas Lietuvoje, kai į laisvę danieliai išleidžiami su GPS antkakliais.Gyvūnų sėslumą bei judėjimą stebės ir analizuos Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos mokslininkai.
Likusieji, antkaklių neturintys  danieliai ausyse turės įsagus su identifikaciniais numeriais.
,,Laukiniai danieliai šiuo metu gyvena Svėdasų seniūnijos miškuose ir reikalingi dėl to, kad mažintų afrikinį kiaulių marą (AKM) pernešančią šernų populiaciją.Danieliai mėgsta ąžuolynus ir ąžuolų giles, todėl mažiau gilių lieka šernams - taip mažinamas AKM plitimas”, - pasakojo M.Jablonskis.
Apie į laisvę paleidžiamus danielius medžiotojų klubas ,,Uosinta” informavo aplinkosaugininkus. Aplinkos apsaugos departamento Utenos valdybos viršininkas Lauris Martišius atkreipė dėmesį, kokių problemų gali kelti laisvėje gyvenantys danieliai.
,,Nors pagal šiuo metu turimus duomenis medžiotojų klubo ,,Uosinta” medžioklės plotų vienete danielių nėra daug, visgi jie yra kanopiniai žoliaėdžiai gyvūnai, todėl būtina stebėti jų skaičių ir valdyti populiacijos dinamiką.Nesubalansavus kanopinių žvėrių tankumo su miškų talpumu ir netaikant tam tikrų ūkinių ir apsaugos priemonių, nuostolių gali patirti ne tik miškų ir žemės, bet ir medžioklės ūkis.Gyvūnai buvo užauginti aptvare, todėl neturi visų įgūdžių, kurie būdingi laisvėje gyvenantiems šios rūšies atstovams”, - atkreipė dėmesį L.Martišius.
Iš aptvarų į laisvę išleisti danieliai, anot Aplinkos apsaugos departamento Utenos valdybos viršininko L. Martišiaus, gali kelti net pavojų.
,,Svarbi ta aplinkybė, kad danieliai paleidžiami nedideliu atstumu nuo auginimo vietos ( apie 2 km).Dėl šios priežasties yra tikimybė, kad gyvūnai stengsis grįžti atgal į aptvarą.Tokiu būdu jiems tektų migruoti per kelią Utena – Kupiškis.Šiuo atveju kyla pavojus eismo saugumui”, - perspėjo L.Martišius.
Anot aplinkosaugininkų, išvardytas problemas galėtų išspręsti danielių aklimatizacija.
,,Gyvūnai tam tikrą laiką galėtų būti laikomi aptvare Juodkalnio miške ir tik po to išleidžiami į laisvę.Aptvėrus aptvarą ir toliau vykdant dalinį gyvūnų šėrimą, vyktų laipsniška gyvūnų adaptacija – prisitaikymas prie aplinkos (ekologinė adaptacija) bei natūralių maitinimosi sąlygų (fiziologinė adaptacija)”, - sakė L.Martišius.
Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Anykščių skyriaus valdybos pirmininkas, medžioklės žinovas Rimantas Pečkus, išgirdęs žinią, kad į laisvę buvo paleisti aptvaruose auginti danieliai, sakė:
,,Mes, iš medžiotojų pozicijos, džiaugiamės, kad gausėja medžiojamoji fauna ir kanopinių žvėrių populiacija.Danielių populiacija Anykščių rajone yra viena mažiausių.Šie gyvūnai laisvėje jau daug metų gyvena ir yra medžiojami Debeikių, Skiemonių ir ,,Elmos” medžiotojų klubų plotuose.Danieliai yra labai sėslūs gyvūnai. Ten, kur jie gimė, ten ir laikosi ir į kitas teritorijas neplinta.”
Paklaustas, ar aptvare auginti danieliai, patekę į laisvę, netaps laukinių žvėrių aukomis, R.Pečkus pastebėjo, kad jiems gali būti pavojingi tik vilkai.
,,Žinant danielių sėslumą, turbūt vienodai jie elgiasi tiek augę laisvėje, tiek aptvare. Jei vilkas jau medžios, tai sumedžios ir tą, ir tą”, - pastebėjo R.Pečkus.
Skaičiuojama, kad Anykščių rajone laisvėje gyvena apie 200 danielių ir jų populiacija nuolat auga.
Pernai leidinys ,,Mūsų girios” išspausdino publikaciją apie tai, kaip elgiasi iš aptvarų į laisvę išleisti danieliai.Pastebėta, kad laisvėje atsidūrę danieliai užsukdavo ir į kolektyvinius sodus bei maitindavosi viename darže pasodintomis bulvėmis. Iš pradžių manyta, kad į daržą įsisuko šernai, tačiau po kurio laiko  aptikti bulviaujantys danieliai…
Stebint į laisvę išleistų danielių elgseną nustatyta, kad gyvūnai pasiliko tame pačiame medžioklės vieneto plote, kuriame ir buvo išleisti.
Aptvaruose danieliai auginami dėl mėsos, ji prilyginama lašišinių žuvų mėsai.Taip pat vertingi ir danielių kailiai, ragai.

-ANYKŠTA

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Nuo

  Nuoroda

  Kada, Danielius valgo jų mėsa nuodinga, tinka tik vilkamkurie su visureigiais važineja

  Prieš metus
 • jie valgami?

  Prieš metus
 • Ar

  Nuoroda

  Ar saugu bus , gali medziotojai sumedziot , zinot , kokie dabar medziotojai .

  Prieš metus
 • Audronė

  Nuoroda

  Aplankė ir mūsu kaimą šie gražuoliai su GPS.Ganosi visai arti namų,nepaskyčiau,kad baikštūs.Bijau tik viena,kad brakonieriai nepasidarbuotų

  Prieš metus
 • pasakos.

  Nuoroda

  Netikiu suvalgys ,kaip ir kitur kai paaugės patys medžiotojai jiems negana...

  Prieš metus