Antrajame tiesioginių Anykščių rajono mero rinkimų ture antrą kartą iš eilės varžysis konservatorius, Anykščių rajono vicemeras Sigutis Obelevičius ir visuomeninio komiteto lyderis, nušalintasis rajono meras Kęstutis Tubis.

Antrajame Anykščių rajono mero rinkimų ture kovo 17-ąją, kaip ir prieš ketverius metus, varžysis konservatorius, dabartinis rajono vicemeras Sigutis Obelevičius bei visuomeninio komiteto ,,Anykščių krašto labui“ lyderis, teismo sprendimu po STT sulaikymo nuo pareigų nušalintas Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis.
Rajono tarybos rinkimuose mandatus pelnė visos juose dalyvavusios organizacijos. Konservatoriai, socialdemokratai ir K.Tubio komitetas gavo po 5 vietas, ,,valstiečiai“ ir liberalai - po 4, Darbo partija - 1 mandatą. Mero rinkimų laimėtojas taip pat taps rajono Tarybos nariu ir savo organizacijai pelnys papildomą mandatą.

 K.Tubį į antrąjį turą atvedė ,,tėvonija“

Anykščių rajono mero rinkimuose dalyvavo 51 proc., rajono Tarybos narių rinkimuose - 50,93 proc. rinkėjų.
Pirmąją vietą mero rinkimuose užėmęs S.Obelevičius surinko 2810 balsų (24,84 proc. nuo dalyvavusių rinkimuose). K.Tubį (2419 balsų 21,38 proc.) jis aplenkė akivaizdžia persvara, o pastarasis gana toli atitrūko nuo trečiąją vietą užėmusio liberalo Luko Pakelčio (1971; 17,42 proc.).
Ketvirtoje vietoje liko socialdemokratas Dainius Žiogelis (1953; 17,26 proc.), penktoje - ,,valstietis“ Dalis Vaiginas (1745; 15,43 proc.), šeštoje - Darbo partijos kandidatas Vaidutis Zlatkus (414; 3,66 proc.).
K.Tubį neįtikėtinai palaikė keturių apylinkių - Viešintų, Andrioniškio, Troškūnų ir Svėdasų gyventojai.
Visos šios apylinkės merui laikytinos savomis - Svėdasų seniūnijoje gyvena jo sesuo, pats jis kilęs nuo Troškūnų, o Viešintų seniūnijoje turi sodybą. Atmetus minėtų keturių apylinkių balsavimo rezultatus, K.Tubis rinkimuose užimtų tik ketvirtąją vietą. Jį be šių apylinkių lenkia ir S.Obelevičius, ir L.Pakeltis ir  D.Žiogelis. K.Tubis taip pat laimėjo ir Dabužių apylinkėje, tačiau ten tik minimalia persvara.
S.Obelevičius pergalę šventė 11-oje balsavimo apylinkių, L.Pakeltis - 6-iose, D.Žiogelis - 9-iose, ,,valstietis“ D.Vaiginas laimėjo vienintelėje Burbiškio rinkimų apylinkėje.
Anykščių mieste buvo du rinkimų fovoritai - L.Pakeltis laimėjo Senamiesčio, Janydžių ir Liudiškių apylinkėse ir mieste surinko 1120 balsų. S.Obelevičius buvo pirmas Ažupiečių apylinkėje (iš viso mieste jis surinko 1101 balsą). L.Pakeltį sužlugdė Anykščių rajonas. Jis 31 rajono apylinkėje surinko vos 851 balsą ir aplenkė vienintelį varžovą - ,,darbietį“ V. Zlatkų.

Trys pranoko partijas, trys joms nusileido

Konservatorius S.Obelevičius, komiteto lyderis K.Tubis bei liberalas L.Pakeltis surinko daugiau balsų nei jų atstovaujami politiniai dariniai. Kiti trys kandidatai neakivaizdinę kovą prieš savo partijas pralaimėjo.
Procentai palyginimui: S. Obelevičius - 24,84 proc. TS LKD - 21,38; K.Tubis - 21,38, komitetas - 18,43; L.Pakeltis - 17,42; liberalų sąjūdis - 15,27; D.Žiogelis - 17,26, LSDP - 18,65; D.Vaiginas - 15,43, ,,valstiečiai“ - 17,79; V.Zlatkus - 3,66, ,,darbiečiai“ - 4,91. Taigi, S.Obelevičiaus pliusas prieš partiją - 3,46 proc., K.Tubio - 2,95, L.Pakelčio - 2,15. D.Žiogelio minusas, palyginti su partijos rezultatu - 1,39, D.Vaigino - 2,36, V.Zlatkaus - 1,25.
Viena iš keistesnių tendencijų ta, jog D.Vaiginas ne tik rajone, bet ir Anykščių mieste surinko mažiau balsų nei ,,valstiečiai“. Partija mieste pelnė 803 balsus, D.Vaiginas 750. Bent jau iki rinkimų buvo tikėtasi, kad buvęs ligoninės vadovas galėtų būti savotišku ,,valstiečių“ koziriu Anykščių miesto rinkimų apylinkėse.
Priminsime, jog 2015-aisiais pirmajame Anykščių rajono mero rinkimų ture K.Tubis surinko 24,01 proc, S.Obelevičius - 23,15 proc. balsų. Antrajame ture K.Tubis pelnė 53,66 proc. rinkėjų simpatijas, S.Obelevičius - 45,17 proc.

Taryboje - aštuoni naujokai

Konservatoriams 2019-2023 metų kadencijos Anykščių rajono taryboje atstovaus S.Obelevičius (691 reitingo balsas), verslininkė Gabrielė Griauzdaitė Patumsienė (644), gydytojas Giedrius Klimkevičius (504), mokytoja pensininkė Ona Repečkienė (385) ir gydytoja Dalia Kazlauskienė. (372). Visas konservatorių penketukas nėra rajono Tarybos naujokai, o G.Klimkevičius - savotiškas Anykščių politikos simbolis. Jis rajono Taryboje  be pertraukų dirba nuo pat 1990-ųjų. Gydytojas konservatorių sąraše per reitingavimą iš 6-osios vietos pakilo į 3-iąją. 28-erių G.Griauzdaitė Patumsienė antrą kadenciją iš eilės bus jauniausia Anykščių rajono tarybos narė, o jos partijos kolegė, 77-erių O.Repečkienė taps vyriausia šios kadencijos Tarybos deputatė.
Socialdemokratams rajono Taryboje atstovaus Anykščių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas D.Žiogelis (592), gydytojas Kęstutis Jacunskas (493), A.Vienuolio progimnazijos direktorės pavaduotojas Egidijus Šilaika (419), verslininkas Donatas Krikštaponis (314) ir pensininkas Juozas Juknius (302). Pastarasis iš 12 vietos pakilo į 5-ąją, o D.Krikštaponis iš 8-osios -  į 4-ąją.
K.Tubio komiteto ,,Anykščių krašto labui“ lyderis K.Tubis surinko 679 reitingo balsus. Į rajono tarybą pateks ir jo bendražygiai: savivaldybės administracijos direktorius Audronius Gališanka (417), iš 5-osios pozicijos pakilęs į 2-ąją, administracijos direktoriaus pavaduotojas Ramūnas Blazarėnas (370; iš 13 vt. pakilo į 3-iąją), gydytoja Rita Juodiškienė (358) ir mokytoja Dangira Nefienė (308).
Iš ,,valstiečių“  į Anykščių rajono tarybą išrinkti D.Vaiginas (403), verslininkas Kazys Šapoka  (370; iš 7 vietos pakilo į 2-ąją), ūkininkas Raimondas Balsys (362) bei verslininkas Vygantas Šližys (292; iš 12 vietos pakilo į 4-ąją).
Liberalų sąraše buvusi savivaldybės administracijos direktorė Veneta Veršulytė (646) aplenkė partijos kandidatą į merus L.Pakeltį (562). Trečiąją vietą užėmė verslininkas Mindaugas Sargūnas (528). Į rajono tarybą taip pat pateks ir VšĮ ,,Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ vadybininkas Saulius Rasalas (438).
Darbo partijai rajono Taryboje atstovaus buvęs Seimo narys Ričardas Sargūnas (134).   
Jeigu meru bus išrinktas S.Obelevičius, jis į Tarybą ,,atsives“ šeštąją vietą po reitingavimo užėmusią verslininkę Ritą Kripaitienę, jei laimės  K.Tubis, į Tarybą ateis režisierius Jonas Buziliauskas.  
Tarp konservatorių ir socialdemokratų deputatų nėra rajono tarybos naujokų, o iš K.Tubio komandos tik jis pats yra dirbęs Taryboje, trys iš keturių ,,valstiečių“ Tarybos narių taip pat niekad nebuvo rajono valdžioje. Tarybos nare nėra buvusi ir liberalė V.Veršulytė. Net 5 iš 24 išrinktų rajono tarybos narių - gydytojai.

Valdančiajai daugumai reikės mažiausiai trijų

Rajono valdančiosios koalicijos iš dviejų partnerių suklijuoti nepavyks, reikės bent trijų politinių darinių. Rinkimų naktį ,,Anykštos“ paklaustas, kokie jo galimos valdančiosios koalicijos prioritetai, S.Obelevičius sakė: ,,Jei visi po penkias vietas - nežinau nė ką šnekėti. Dviejų žaidėjų neužtenka, reikės mažiausiai trijų. O kai reikia trijų, pats vienas nieko negali spręsti, mažiausiai su dar vienu turi šnekėtis apie trečiąjį. Situacija pati bjauriausia, kokią tik buvo galima prognozuoti“, - ,,Anykštai“ kalbėjo S.Obelevičius.
Trys opozicinės partijos - socialdemokratai, ,,valstiečiai“ ir liberalai kartu iškovojo 13 mandatų rajono Taryboje. Panašu, kad bent kol kas šis trejetas ketina laikytis kartu. Liberalas L.Pakeltis pirmadienį ,,Anykštai“ sakė, jog kol kas neaišku, ar liberalai antrajame ture rems S.Obelevičių. ,,Žinau tik viena, kad tikrai neremsime K.Tubio“, - tvirtino L.Pakeltis.  
Pozicijos dėl laikysenos antrajame mero rinkimų ture pirmadienį nebuvo priėmę ir ,,valstiečiai“ bei socialdemokratai. Pirmadienio vakarą liberalų, ,,valstiečių“ ir socialdemokratų atstovai planavo susitikti ir aptarti, kaip elgtis artimiausiomis savaitėmis.
Panašu, kad liberalai, ,,valstiečiai“ ir socialdemokratai (garsiai ar tyliai) vis tiek rems S.Obelevičių, o ne K.Tubį. O dabartinio mero sėkmės atveju, pirmuoju K.Tubio prioritetu formuojant rajono valdančiąją koaliciją greičiausiai taps ne kas kitas, o dabartinio jo varžovo antrajame ture S.Obelevičiaus vadovaujami Anykščių konservatoriai.

STT ,,paženklintus“ merus rinkėjai mėgsta

Net 19-oje šalies savivaldybių antrasis merų rinkimų turas nebevyks - merai išrinkti per pirmąjį turą. Korupcijos skandalo dalyvis, Druskininkų rajono meras Ričardas Malinauskas tiesiog šluote nušlavė varžovus - mero rinkimuose jis surinko per 70 proc. balsų, o jo visuomeninis komitetas pelnė net 17 iš 24 Druskininkų savivaldybės tarybos deputatų mandatų.
Į antrąjį rinkimų turą pirmuoju numeriu pateko įtariamuoju korupcijos byloje esantis Panevėžio miesto meras, visuomeninio komiteto lyderis Rytis Mykolas Račkauskas. Rinkėjai palankiai įvertino ir į korupcijos skandalus įsipainiojusius Utenos bei Visagino merus Alvydą Katiną ir Dalią Štraupaitę.
Tiesa, socialdemokratui A. Katinui 2015-aisiais rinkimus laimėjus jau pirmajame ture, šį kartą prireikė antrojo turo. Jis surinko 42 proc. balsų ir antrajame ture varžysis su visuomeninio komiteto atstovu Marijumi Kaukėnu (23 proc.). Visagine Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai) atstovė  D.Štraupaitė  antrajame rinkimų ture varžysis su ,,valstiečiu“ Erland Galaguz. Šie abu politikai bei trečiuoju likęs olimpinis vicečempionas Jevgenij Šuklin surinko panašiai rinkėjų balsų - 25-27 proc.
Netikėtai antrojo mero rinkimų turo prireikė Ignalinoje. ,,Valstietis“, dabartinis meras Henrikas Šiaudinis surinko 43 proc. balsų ir antrajame ture varžysis su socialdemokratu Justu Rasiku ( 30 proc.).
Zarasų rajone į antrąjį mero rinkimų turą iškopė socialdemokratas Nikolajus Gusevas (23 proc.) bei liberalas Kęstutis Stankevičius (20 proc.). 20 šios savivaldybės Tarybos mandatų padalyta į aštuonias dalis - keturioms partijoms ir keturiems visuomeniniams komitetams.
Molėtų rajone į antrąjį mero rinkimų ratą pateko konservatorius Saulius Jauneika (40 proc.) ir buvęs konservatorius, visuomeninio komiteto lyderis Mindaugas Kildišius (29 proc.).
Visi rinkimų rezultatai preliminarūs. Vyriausioji rinkimų komisija  rinkimų rezultatus tvirtins tik šios savaitės pabaigoje.

Vidmantas ŠMIGELSKAS
vidmantas.s@anyksta.lt

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Juze

  Nuoroda

  Nesuprantu du kartus jau buvo rinkimai tai straipsnis apie rinkimus tai ir vėl rinksime iš naujo merą ar nebėra ką rašyti.Nusibodo žiūrėti mėnesių mėnesis į Verbicką ir kitus pernykščius straipsnius.

  Prieš metus
 • Aū!

  Nuoroda

  Šiandien jau kovo 27.d. Nesuprantu kokios čia aktualijos? Anykšta, gana miegoti, laikas grįžti prie darbų!

  Prieš metus
 • Elena

  Nuoroda

  Tai ir vel rinkimai , nu zinai , kas dvi savaites , reiketu baigt su tais rinkimais.

  Prieš metus