Šiais metais dėl akivaizdaus klimato kitimo, fiksuotų aukščiausių temperatūrų rekordų žiemos mėnesiais, jau vasario mėnesio pradžioje buvo fiksuoti pražydę paprastieji žalčialunkiai Labanoro girioje, taip pat žiemos metu sužydę lazdynai (kai vidutinė paros temperatūra apie 5˚C) ar svogūniniai efemeroidai tokie, kaip baltosios snieguolės ar víštapienės, kovo pradžioje triskiautė žibuoklė. Visi šie augalai–ankstukai skuba pražysti, kol dar nesulapoję miško medžiai, kol dar geras apšvietimas per ažūrines medžių šakas. Stebima natūralioje gamtoje, kada ir kokioje temperatūroje prasideda atskira augalų plėtotės fazė, tokia kaip vegetacijos pradžia, žydėjimas.


Augalų ir gyvūnų periodinių reiškinių priklausomumą nuo klimato faktorių tiria fenologija. Remiantis fenologiniais stebėjimais pagal augalų fenofazes galima nustatyti pavasario pradžią,
kurią skelbia žiedadulkes sklaidantys lazdynai, pražydusios žibuoklės, alksniai. Sudarinėjami fenologiniai kalendoriai, pagal kuriuos pradedama sėti kultūrinius augalus ir vertinamas įvairių rūšių poreikis šilumai, tokiu būdu stebimos rūšių biologinės savybės ir prisitaikymas prie klimato pokyčių.

 

Medžius galima pažinti ir iš pumpurų ant šakelių, o pumpurai turi įvairiausių medžiagų bei vitaminų, stiprinančių žmogaus organizmą ypač pavasarį. Pumpurai gali būti naudojami arbatoms imuniteto stiprinimui, toksinų (detoksikacija), vidinių parazitų šalinimui. Beržo pumpurai naudojami kaip diuretinė priemonė įvairiems inkstų negalavimams. Taip pat beržo pumpurai turi vitamino C, flavonoidų, taninių, gali būti naudojami kaip profilaktinė priemonė nuo vėžio formavimosi. Vandens ir spiritiniai užpilai gerina kasos veiklą, spazmus mažina, stiprina plaukų šaknis, vartojami sąnariams trinti.

Liepų pumpurai gali būti kaip apsisaugojimo priemonė nuo cheminės taršos ar prieš senėjimo požymius. Pumpurus galima valgyti žalius, organizmui detoksikuoti, kasos veiklai gerinti, spazmams atpalaiduoti. Pumpurų arbatos taip pat tinka tiems, kas turi jautrų skrandį, pasireiškiantį gastritą. Pumpurus reiktų rinkti nuo medžių, kurie bus skirti nukirsti ir kaip vaistažoles – nuo kelių nutolusiose vietose.

Anykščių regioninio parko ekologė Dovilė Maneikytė

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.